ESXi Host Access

23178287942535221271Picture2.jpg

Merhaba, ESXi hostunuza bağlantı yollarınızın neler olduğundan ve Host Access’in ne demek olduğundan bahsedeceğim kısa bir yazı ile karşınızdayım.

ESXi Host bizim sanallaştırma yazılımımızın olduğu fiziksel sunucumuz olarak adlandırılacak. Bizim bu sunucunun konsol ekranına bağlantı şekillerimiz var. Yani Erişim yollarımız. Bu erişim yollarına da Host Access diyoruz. Genellikle ESXi Host’larımızı vCenter Server Aracılığıyla yönetiyoruz. Ancak sorun gidermeye ihtiyaç duyduğumuz durumlarda Host’un direk konsol ekranına erişme ihtiyacı duyabiliriz. Böyle durumalar için de,

VMware dünyasında ESXi Host’a erişimin 3 farklı yolu var.

  1. Direct Console User Interface (DCUI)-Doğrudan Konsol Kullanıcı Arayüzü, aslında direk sunucuya gidilip monitör bağlanarak elde edilen grafik arayüzüdür. Bu yöntemi kullanarak, temel yönetim kontrollerine ve sorun giderme seçeneklerine erişim mümkündür.
  2. ESXiShell -Doğrudan ESXi konsolunda Linux tarzı bir bash girişidir. Bir ESXi sistemi, sistemi başlatıp durdurmanıza ve sınırlı sayıda bakım ve sorun giderme görevi gerçekleştirmenize izin veren doğrudan bir konsol içerir az önce bahsettiğim gibi. Doğrudan konsol, ESXi Shell içerir. ESXi Shell, tamamen desteklenmiş bir ESXCLI komutu sorun giderme ve düzeltme için bir komut kümesi içerir.
  3. Secure Shell (SSH) Access — Uzaktan komut satırı konsoluna erişim. SSH bağlantısı sunucuya fiziksel olarak gitmenin gerek kalmadığı uzak masaüstü uygulama aracılığıyla sunucunun komut satırına bağlanmaktır.

NOTE:

ESXi sunucusunun güvenliğini sağlamak için bu yöntemlerin her biri etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Varsayılan olarak, ESXi Shell ve SSH erişimi devre dışıdır. DCUI yöntemi yalnızca Lockdown modu etkinse devre dışı bırakılır.

Contact Me