VMware vCenter High Availability and Heartbeat Network

262172308630070284600_K72HS3vzfhS2OI93.png

Merhaba,

VCenter HA’de temel amaç vCenter’ı korumaktır. Sistemimizi hem donanım hemde yazılım arızalarına karşı kurtarmaya yardımcı olur. Ancak buradaki koruma Disaster Recovery gibi değildir ve yerine kullanılması önerilmez. Lafı fazla uzatmadan işleyiş yapısını geçeyim daha iyi anlayacaksınız.

vCenter HA yapısında Active, Passive ve Witness olmak üzere 3 node’dan oluşur. Her node aslında birbiri ila aynıdır ve adlarından da anlaşılacağı gibi bir node aktif olarak çalışmaktadır. Diğer iki node ise çalışmaz halde bekler.

 

Bir vCenter Appliance için vCenter High Availability özelliği enable edildiğinde, korunan düğüme “Active “ denir. Diğer iki Appliance Node(düğüm)’ları “Passive” ve “Witness” olarak oluşturulur. Eğer ki vCenter Server Appliance’ın Active Node’u fail olursa, Pasif Node aktif rolü üstlenir. Bu geçişin olması Active Node’un, Pasive Node’a replica oluyor olmasından kolayıkla yapılır. Burada gerçekleşen iki farklı replication türü vardır:

File-levelreplication: Linux RSYNC kullanılarak yapılır.

NativevPostgres DB replication: vCenter Update Manager kullanılarak yapılır.

Active Node’un fail olması anında Passive Node’a Active’in IP’si taşınır ve isteklere artık Passive Node cevap verir.

Kısaca özetleyecek olursak,

Active: LAN ile haberleşen ip’si hostname’i olan.

Passive: Active’e bir sorun olduğunda Active’in ip’sini ve hotsname’ini alarak yerine geçen.

Witness: Durumu izleyen ve Active’e bir sorun olması durumunda Passive’in Active olması için onay veren yapıdır. Ayrıca Witness Node Active Node yerine geçemez.

 

Ayrı bir ağda yer alan ve sanal makinelerin hayatta mısın? Durumunu öğrenmek için birbirlerine gönderdikleri sinyale verile isimdir. Heartbeat sinyali gelmezse Active Node çökmüş demektir.

Contact Me