VMware vMotion

274322232531615224910_5fG-AyoBXfAM3z41.png

Merhabalar sizlere VMware vMotion işleminden bahsetmek istiyorum. vMotion, temel olarak çalışan sanal sistemlerin kapatılmaya ihtiyaç duymadan bir fiziksel sunucudan diğerine taşınmasıdır. Bu taşınma esnasında sunucu işlemlerinde duraklama veya aksama olmaz, data center dinamik bir şekilde çalışmaya devam eder.

VMotion işleminin 2 farklı şekli vardır. Bunlardan biri Storage vMotion diğeri ise vMotion(virtual machine)’dır.

vMotion yapılması için vCenter ve Cluster olması şartdır. Storage vMotion’da ise sadece vCenter olması yeterli. Ancak vMotion’da virtual machine’leri farklı host’lara taşıyacağımız için minimum 2 tane host olması gereklidir. Ayrıca virtual machine’in barındığı datastore’u taşıyacağınız host’unda görmesi gerekmektedir. Eğer virtual machine Local datastore’da barınıyorsa vMotion yapamazsınız. vMotion yanlızca, FC, ISCSI, NFS datastore’larda desteklenir.

 

Storage vMotion genellikle disk performans’ını arttırmak ve iyileştirmek için kullanılır. Storage vMotion ile virtual machine’leri farklı datastore’lara taşıyıp, IOPS gereksinimlerini arttırabiliriz. Yani daha yüksek IOPS yapmalarını sağlayabiliriz. Storage vMotion teknolojisinin getirdiği özelliklerden bir taneside, Storage DRS and Datastore Cluster ‘a izin vermesidir. Bu özellikleri başka bir yazımda detaylıca anlatmıştım. Umarım konu hakkında fikir sahibi olmanıza faydası olmuştur. İyi çalışmalar dilerim.

NOT:

IOPS (input/output operation per second): Saniye başına gerçekleşen girdi/çıktı , en temel tanımı ile depolama biriminin hız performans ölçümü için kullanılan bir parametredir.

Contact Me