VMware vSAN

20528246592198926127GUID-1D1BC1AE-2DFA-4FA5-B4A8-4E02672C4980-low.png

Merhaba, sizlere VMware vSAN’dan bahsetmek istiyorum. Sanallaştırma yapıları ve ihtiyaç olma nedenlerini anlatırken her zaman maliyeti çok etkilediğinden ve inanılmaz derecede azalttığından bahsetmiştim. Sizlerde sanallaştırma ile beraber sunucu maliyetlerinin ne kadar azaldığını fark etmişsinizdir. İşte vSAN’da aslında bizlere Storage maliyetlerimizin ne kadar azalabileceğini gösteren ve fiziksel donanıma yapacağımız yatırımı büyük ölçüde azaltan bir ürün.

vSAN mevcut hostlarınız hatta birden fazla hostunuz üzerinde bulunan disklerinizi birleştirerek sanki bir storage’a sahipmişsiniz gibi davranıyor ve mevcut ortamınızın disk yönetimi ,kapasite ve maliyetini büyük ölçüde rahatlatıyor. vSAN Storage üzerinde yapılan tüm işlemleri sanal ortamda yapmanızı sağlayan ayrı bir ürün. Ayrıca diğer yazılımlar gibi sanal appliance veya bir işletim sistemi üzerinde çalışan yazılım değil, tamamen hypervisor katmanında çalışan, herhangi bir sanal işletim sisteminin aracı olmasını gerektirmeyen bir üründür.

VMware’in en önemli savunduğu noktalardan birisi vSAN’ın çok hızlı olması. Bunu da direk hypervisor katmanında çalışmasıyla, klasik ISCSI veya fiber channel gibi protokollere ihtiyac duymamasıyla sağlayabiliyor. vSAN hypervisor katmanında çalıştığından performansının en önemli bileşeni kullandığınız donanımdır. VSAN için planlama yapmadan önce kesinlikle doğru donanımı seçmiş ve doğru konfigürasyonu oluşturmuş olmalısınız.

 

Değinmek istediğim bir konuda vSAN’ın çalışma mantığına dair önemli birkaç husus.

Öncelikle vSAN’ın çalışma mantığı olarak donanımınız üzerinde iki farklı disk grubu bulunacaktır. Birincisi tüm verilerinizin bulunacağı, sanal sunucularınız disklerinin bulunacağı capacity tier. İkincisi ise veri yazma okuma performansınızı da arttıracak olan cache tier’dır. Kullanılacak mode’a göre okuma veya yazma işlemleri cache tier’da olacak, sonrasında buradan capacity tier’a aktarılacaktır.

Bu yapıda ESXi hostunuz üzerindeki tüm diskler SSD olacak anlamına gelmektedir. Yani hem cache işlemleri hem de verilieriniz SSD diskler üzerinde tutacaktır. Bu disk modunda caching işlemini sadece yazma için kullanır. Vmware best practice lerine göre toplam kapasite ne ise %10 u kadar cache tier için ayırmalısınız. All flash mode kullabilmek için bazı gereksinimler ve sınırlamalar mevcuttur. Bunlar;

  • All Flash Mode için minimum Virtual SAN 6.0 kullanmalısınız.
  • Network kartlarınız 10Gb olmalıdır, 1 Gb network kartlarını desteklememektedir.
  • Maksimum 5 adet disk grup oluşturulabilir.
  • Her disk grup içerisinde maksimum 7 adet kapasite tier için disk ve 1 adet cache tier için disk olabilir.
  • Maksimum 5 adet disk grup oluşturulabilir.
  • Her disk grup içerisinde maksimum 7 adet kapasite tier için disk ve 1 adet cache tier için disk olabilir.

Bu yapıda caching için en az bir SSD diskinizin olması zorunludur ancak asıl verileriniz için HDD kullanabilirsiniz. Hybrid mode caching all flash mode göre biraz daha farklıdır. Yine toplam kapasitenizin %10 u kadarını caching için ayırmalısınız. VSAN bu modde da cache alanın %70 ini okuma %30 unu ise yazma işlemleri kullanacaktır. Hybrid mode için de aynı sınırlamalar mevcuttur.

Bu durumda karar verilmesi gereken konu hangi mode u kullanacağınızdır. Bunun için performans ve maliyet gibi durumlar göz önünde bulundurulmalı. All Flash Mode da tüm diskleriniz SSD olacağı için daha yüksek performans elde edebileceksiniz ancak maliyet HDD disklerine göre daha yüksek olacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

Contact Me