VVD-VROPS 2/4

261792145621924265180_HEVvzeP3zvjkueBs.webp

Merhaba, VMware Validated Design özelinde vRealize Operations Manager hakkında başladığım yazı dizimin ikinci yazısı ile devam ediyorum. Keyifli okumalar.

Öncelikle vRealize Operations Manager (VROPS) ürününün ne olduğu hakkında daha önceden yazılar yazmıştım. Temel olarak sizin ortamınızı monitör eden ve mevcut problemlerinizi belirleyip olası problemleriniz için sizleri uyaran, raporlar çıkartıp gelecekte sisteminize neler yapmanız gerektiğini öneren senaryoları içeren bir operasyon yönetim ürünüdür.

Peki tamam VVD bir Data Center tasarım modeli, VROPS da Operasyon yönetim uygulaması ne gibi bir bağları var?

İşte bu sorunun cevabı VVD’nin kurduğu mimari içerisinde sistemin monitoring işlemleri için vRealize Operations Manager ürününü kullanıyor olmasıdır. VVD tasarımını kullanmak istersek de VROPS’un deploy edilmesi işlemleri özgürce olmuyor. VVD özelinde VROPS’un deployment işlemi SDDC’nin protected Region’ında deploy edilen 3 node bir analitik cluster ve her bölgedeki 2 node Remote Collector Group’un single instance’ıdır. Componentler her bölgede ki Management Cluster’da çalışır. Tam bu nokta da sizlere VMware Validated Design özelinde vRealize Operations Manager’ın dizaynından bahsedeceğim.

Tasarım

Öncelikle mantıksal ve fiziksel yapısından bahsetmek istiyorum.

vRealize Operations Manager tüm bölgelerin sahip olduğu Management Component’ler ile iletişim kurar. Metrikler toplamaya başlar ve bunları Dashboard ve View’lar aracılığıyla ekrana sunar.

 

Tasarımın mantığı ise şöyle:

Muti-region bir SDDC tasarımında VVD için Medium size bir kurulum yapılır. Topolojide 3 Node VROPS Manager Analytic Cluster High Available durumda ve 16 node’a kadar scale edilebilir.

Her bölgede Remote Collector Gruplar, 2 Remote Collector Node’a sahip. Remote Collector’ler Analytic Cluster ile doğrudan iletişim kurar. Load Balancing ve Fault Tolerance için her bölgede 2 Remote Collector kullanır. Her bölgede kendi Remote Collector’ları ile uygulamalardan veri toplama işlemini gerçekleştirir ve periyodik aralıklarla Analytic Cluster’a gönderir.

Genel itibari ile bu şekilde bir tasarıma ve dizayn mantığına sahip. Az önce bahsettiğim her olaya mimariyi anlattığım bir sonraki yazımda değiniyor olacağım. Aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak. Görüşmek dileğiyle.

Contact Me