VVD — VROPS 4/4

312862372825327319470_b89CKFrjouEDDas4.webp

Bir felaket(disaster) anında ne olacak?

Birden fazla Site’ınız olduğunu ve large scale bir ortam yönettiğinizi hayal edelim. VVD özelinde VROPS Maneger içinde bir kurtarma planı oluşturabilirsiniz. Bunun için bazı yapılandırmalara ihtiyacınız var. Mesela birden fazla Node çalıştıran ve Load Balanced bir Analytic Cluster gibi. Herhangi bir fail anında ise Site Recovery Manager (SRM) tarafından sisteminiz korunuyor.

Değinmek istediğim bir hususta, VVD’de 3 Node medium size bir kurulum yapıyorduk. Yani bir önceki yazımda bahsettiğim Analytic Cluster ve Remote Collector Gruplara sahip oluyoruz. Herhangi bir felaket anında da SRM ürünü taşıma işlemini sadece Analytic Cluster’ı taşıyarak gerçekleştiriyor. Remote Collector Grup içerisinde herhangi bir data tutmadığı ve sadece iletim işinde görev aldığı için Analytic Cluster’ı SRM tarafından migrate etmek mevcut ortamınızın diğer site da sağlıklı bir şekilde ayağa kalkması ve çalışmaya devam etmesi için yeterli olacaktır. Bu yaklaşımda sizi SRM tarafında ekstra bir iş yükünden kurtarmış oluyor.

Management Pack

SDDC yapıs: Network, Storage ve Cloud yönetimi için Vmware ürünleri içerir. İşte Management Pack’ler tam olarak burada devreye giriyor ve siz bu Pack’leri kullanarak vRealize Operations Manager’da tüm ürünler için monitoring ve performans teşhisi yapabiliyorsunuz. VVD özelinde VROPS ile gelen Pack’ler aşağıdaki gibidir.

 

Ben Management Pack’leri bu konunun en önemli kısımlarında biri olarak görüyorum bu nedenle yerleşmesi adına biraz daha detaylandırayım. VROPS mevcut VMware ürünlerinden topladığı datalar ile consolide gerçekleştirebilir. Farklı farklı bileşenlerden aynı makineye ait dataları çekilmesi ile aslında kök-neden analizi yapmamızı sağlıyor. Güzel bir senaryo ile hiçbir soru işareti kalmayacak. Düşünelim:

Bir sanal makineniz var. Sanal makine vCenter ile bağlantılı çünkü CPU ve RAM’i ESXi üzerinden kullanıyor. Disk’i vSAN’dan, Network’ünü NSX’den kullanıyor. Bu sanal makinenin log dosyaları var. Log dosyalarını Log Insight’da tutuyor. Bu sanal makineyi yöneten vRealize Automation çünkü vRealize Automation’dan create edilmiş. Bu sanal makinenin Cost Management’ı vRealize Business tarafından yapılıyor ve bu sanal makine eğer fail olursa veya felakete maruz kalırsa başka bir site’da Site Recovery Manager tarafından ayağa kaldırılacak. Yani bu durumda bir sanal makine için 7 farklı üründe data tutuluyor. VROPS bunların tamamını Management Pack’ler sayesinde erişerek tek ekrandan görmenizi sağlıyor. Bu nedenle Management Pack’ler bir hayli önemli.

Sizlere VMware Validated Design özelinde vRealize Operations Management anlatmaya çalıştım. Umarım sizler içinde faydalı olmuştur. 4 serilik bu yazı dizisini burada noktalıyorum ama sizin sormak istediğiniz her konu için hazırda bekliyor olacağım. İyi çalışmalar dilerim.

Contact Me